Ilustrace

Jak na pacibulky

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

pro vypěstování některých druhů česneků pro Vás máme pacibulky. Je to jeden ze způsobů množení rostliny. Co to je? Jak na ně?

Pacibulky se tvoří v květenstvích některých česneků, ale nejsou to pravá semínka. Vypadají jako drobné stroužky, které dosahují velikosti několika milimetrů. Mají je jen některé druhy. Mimo pacibulek tento botanický rod tvoří i semínka nebo se dělí podzemní cibulemi. Některé česneky využívají všech způsobů množení, jiné umějí jen něco.

Vypěstování česneku z pacibulek je velmi jednoduché, jen vyžaduje trochu trpělivosti. Než vyroste statná rostlina, trvá obvykle dvě sezóny (tedy rok a půl).

Pro výsev pacibulek je vhodné začít brzy zjara, jen co nám to rozmrzlá půda dovolí, což bývá nejčastěji od půlky února do konce března. Vyséváme je do důkladně odplevelené a připravené půdy, do řádku o hloubce zhruba 5 cm. V případě silnějších mrazů záhon zamulčujeme, abychom pacibulky chránily před vymrznutím. Mulč je ale třeba nejpozději poslední únorový týden odstranit, aby nebránil pacibulkám v růstu. Česnek rostoucí z pacibulek je prvním rokem slabý a drobný. Rostlinky jsou velmi tenké a vypadají jako pažitka. Plevel by je snadno přerostl, proto je nutné řádky celou sezonu udržovat vypleté.

První rok se z pacibulek vytvoří drobné cibulky (kuličky), které doporučujeme po seschnutí nadzemní části rostliny (zhruba v červnu), vykopat. To umožní znovu důkladně odplevelit a prokypřit záhon. Cibulky se následně vysuší a uchovávají do dalšího brzkého jara na chladném a suchém místě.

Uchované cibulky vysadíme opět do hloubky kolem 5 cm, tentokrát už ve větším sponu, zhruba 15 x 15 cm. Vybereme nejlepší z nich a sázíme je tak, jak narostly v palici, tj. ostřejší špičkou dolů a oblejším koncem s „ocáskem“ nahoru. Druhým rokem rostlina zesílí, na stonku vykvete, vytvoří pacibulky a pod zemí vznikne několik dceřiných cibulí. V dalších letech se již můžeme radovat, jak pěknou jsme vypěstovali trvalku, která postupně vytváří nové trsy.

 

 

Mohlo by se Vám v lednu hodit

A kdy začínají kurzy?

Kdy začínají kurzy?

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru