Jak vybírat sušené květy na zdobení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

 jestli máte pochybnosti, jak vybírat sušené květy, ráda poradím.  Má to několik malých úskalí, jimž je dobré se vyhnout, zejména pokud květy používáte jako dekoraci.

Vybírání každé ingredience na vaření nebo pečení je samozřejmě nejlepší „naživo“, podívat se co nejvíc zblízka a nejlépe ještě očichat. U nákupů na internetu není očichávání možné. Musíme se spolehnout na oči, na to jak laskomina vypadá. Nabarvit fotky do chutných tónů umí dnes kdejaký filtr. Někdy se dokonce jmenuje „jídlo“.

Takže, když budete nakupovat sušené květy na zdobení, dávejte si pozor na následující věci:

  • Měsíčky a chrpy jsou jedny z nejkrásnějších ozdobných květů. Obě tyto rostliny patří do botanické čeledi „složnokvětých“. To znamená, že to, co vnímáme, jako jeden květ je ve skutečnosti složeno z vícera kvítků, které jsou společně uloženy v lůžku. A to lůžko je kulinární problém. Bývá hořké, tuhé, chlupaté, tvrdé, prostě nedobré. Květy, které se prodávají i s lůžkem jsou dobré na čaj, ale na zdobení dortů určitě ne.
  • Růže jsou nádherné a jejich vůni zná každý. Je považována za velmi příjemnou. S růžemi je ale potíž. Sušení jejich okvětních plátků vyžaduje delikátní přístup, protože jinak rychle hnědnou. Na internetu mohou vypadat růžovější a svěžejší než jsou ve skutečnosti. Když je pak vidíte, mohou být opravdu krásně sytě růžové, ale to je ještě větší patálie. Takové květy bývají obvykle dobarveny uměle. Někdy bývají takové květy o barviček i trochu hořké.
  • Směsi jedlých květů, jejichž cena vypadá příznivě, mívají obvykle jeden háček. Ten se jmenuje levandule. Tahle krásná voňavá květina má v kuchyni výsostné místo, o tom žádná. Jako samotná dekorace také není příliš „chutná“. Je to suchomilná rostlina, takže je houževnatá a mírně chlupatá. Navíc jsou její květy dost těžké, takže vylepšují cenové skóre dražším jemným a lehkým kvítkům – měsíčku a chrpě.
  • A konečně zapomeňte na sekané květy. I když si budete podrobně studovat jejich složení, tak je to s nimi podobně jako s „buřty“, kam se semele ledacos.
  • A úplně na závěr doporučuji vybírat si jednodruhové květy. Smíchat si je můžete doma vždycky, ale vybírat si jen některé barvy, ladící s připravovaným jídlem, to je taková práce spíš pro Popelku.

Tak Vám přeji šťastnou ruku při výběru. Doporučuji něco mezi tvrzením baronky Rothschildové: „Jen to nejlepší je pro mne dobré.“ A poučkou mého tatínka: „Co nic nestojí, nestojí za nic.“

Budu ráda, když mi pošlete svoje sladké, ale klidně i slané, kreace ozdobené sušeným kvítím, a budete mne inspirovat pro vánoční pečení. Linecká kolečka, pracny i vanilkové rohlíčky už klepou na troubu.

 

 

 

 

Mohlo by se vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou. Jen tak Vám neunikne nic ze světa jedlého kvítí a býlí.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru