Sazenice rajčat pro poradnu

Proč vysazovat rajčata až po Zmrzlých, když už je tak hezky?

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

Taky máte každý rok potíže, abyste vydrželi s výsadbou rajčat na záhon? Nebojte se, nejste v tom sami, skoro každého svrbí. Ale vydržte, budete odměněni.

I když na lidové pranostiky už zdaleka není takové spolehnutí, jaké bývalo ještě před několika desítkami let, tak takzvaní Zmrzlí, Kamenní nebo nejznáměji Ledoví muži jsou v páchání škod na zelenině dost konzistentní.  Pankrác, Servác a Bonifác mají svátek v období mezi 12. a 14. květnem. Skoro každý rok se stane, že v půlce května klesnou teploty a objeví se poslední jarní mrazy. Ty se dokonce ani nemusí projevit na teploměru. Přízemní mrazík zasáhne jen na několik hodin oblasti těsně nad povrchem země a zvládne napáchat nenapravitelnou škodu. Pomrzlé sazenice je pak lepší vykopat, vyhodit a vysadit nové. Nízkými teplotami jsou ohroženy rostliny, které si na naše středoevropské klima nezvykly, ačkoliv tu s námi žijí pět set let a byly vyšlechtěny na bezpočet odrůd. Ano, řeč je o lahodných plodových zeleninách, jimiž obohatili Kolumbovi muži naši kuchyni – rajčata, okurky, dýně, cukety. Omrzly by i výhonky hlíz brambor nebo jiřin, kdyby už byly venku.  A to samé platí pro některá semínka, jejichž výsadbou jste snad také nespěchali. Z Ameriky přišly např. i fazole nebo kytkožrouty milovaná lichořeřišnice.

Takže, co s tím? Pokud se už stalo, že sazeničky omrzly, můžete je zkusit polít vodou a ostříhat omrzlé části. Zjistíte tak, jestli je rostlina živá, nebo z ní teče voda a pletiva jsou definitivně zničená. Když už jsou sazenice v zemi a očekává se mrazivé ráno, je dobré rajčata vydatně zalít a zakrýt netkanou textilií. Buďte ale raději trpěliví. Když už jste se piplali se sadbou ve fóliovníku, nebo na okenním parapetu, počkejte s výsadbou do záhonu po 15. květnu. Pár dní klidně ještě můžete rajčata dávat přes den ven, aby se otužovala, na noc je ale ochraňujte doma.

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit na přeměnu trávníku v louku

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru