Stříhat nebo nestříhat? To je otázka.

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

Tentokrát bych ráda dostala nějaké rady od vás. V otázce stříhání trvalek totiž nemám sama jasno. Někdy suché stonky trvalek stříhám, jindy je nechávám až do předjaří. Jak to máte vy? Poraďte mi, na kterou stranu se mám přiklonit. Stříhat nebo nestříhat?

Pro jejich stříhání mluví různé důvody:

  • Majitelé zahrad mají pocit, že stříháním starých stonků se zahrada uklízí. Prostě jako když se stříhají nehty nebo vlasy.
  • Psychologové tvrdí, že ti, kdo příliš stříhají svoje rostliny na zahradě, jsou nevyrovnaní a že si touto činností kompenzují přetlaky podvědomé agrese.
  • Prodejci různých zahradních fidlátek jsou rádi, když lidé zastřihují nejen trvalky, protože mohou v lidech pečujících o zahrady vzbuzovat pocity, že na stříhání odkvetlých pivoněk je třeba mít jiné nůžky než na jarní zastřihování okrasných trav.

Jsou ale i důvody pro jejich nestříhání:

  • Rostliny v přírodě také nikdo nestříhá, tak proč bychom je stříhali my, když si přejeme mít přírodní zahradu. Staré stonky chrání hlavně před chladem.
  • Zahradníci to nedoporučují, protože do trsů se tak snadněji dostane voda a růstové vrcholy a kořenový systém začne ohnívat.
  • Anebo jsme to prostě nestihli a ono to na jaře vůbec nevadilo, čímž se prokázalo, že rostliny stačí ostříhat jen jednou, a to na jaře, když raší.

Zajímají mne i další věci. Připravila jsem malý dotazník, který můžete vyplnit TADY. Pomůžete mi vylepšit web i sociální sítě pro větší radost všech kytkožroutů.

 

 

 

Mohlo by se vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou. Jen tak Vám neunikne nic ze světa jedlého kvítí a býlí.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru