Zpravodaj 002

Vážení a milí blažení kytkožrouti,

mám pro Vás v první říjnovou středu samé skvělé zprávy.

Ta první je, že budu vydávat další knihu, která se bude tentokrát jmenovat Pampelišky k jídlu. Můžete být první, kdo ji bude mít, ještě teplou z rotačky, když si ji zakoupíte již teď prostřednictvím hithit, čili zde. Jak už je na hithit zvykem, můžete ke kuchařce dostat i zajímavé dárky.

A tady je druhá zprava. Já osobně se nejvíc těším na ilustraci od Pavly Dvorské, mojí dvorní a nejlepší české ilustrátorky nejen kytek, ale i stromů a zvířat. Zatímco to čtete, její obraz všech tělesných součástí pampelišky ve velikosti A3 už někde pomaličku vzniká.

Doufám, že máte nasušený řebříček. Jak jsem Vám slíbila v září, prozradím Vám teď, co s ním.

Protože se prudce ochladilo a vypadá to dokonce i na déšť, budou třeba i houby. Není příhodnější koření pod houby než právě sušený řebříček. To nejlepší použití je následující: ožmouláte květy, rozdrtíte je v moždíři a přidáte na smaženici nebo na dušené houby; prostě jako byste použili kmín. Pokud se někde nachomýtnete k podzimní porážce králíků, tak si k tomu svému přihoďte vedle špeku, trochy mrkve (tu mají králicí rádi a je zrovna její čas) i svazeček řebříčku. Po upečení vyndat a nechat v pekáči jen tu vůni.

Čtete také

Proč jsou švestky modré, cover foto

Proč jsou švestky modré

4 října, 20232 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, položili jste si někdy otázku, proč jsou švestky modré nebo šípky červené? Zní to jako do malého děcka, ale víte to? Já jsem se to totiž dozvěděla relativně nedávno. Tedy tak asi před sedmi…

Co se dá dělat v říjnu

  1. Jestli jedete na opožděnou dovolenou do Středomoří, tak si tam někde na mezi narubejte trochu toho fenyklu, který jsem zmiňovala minule. (Správné datum sběru je na sv. Michala tedy 29. září, připomínám. Už teď Vám prozradím, že je to nezbytná kuchyňská přísada, až udeří čas fazolí, což bude v únoru.
  2. Různé letní zábavy skončily – jako třeba grilování. Ale král je mrtev, ať žije král. Respektive říjnová královna, což je polévka. Moje srdeční kombinace? Hovězí maso, mrkev, jemné vlasové nudličky a barborka obecná. Tak harmonický akord! Pevná struktura kostiček masa, lehce oslizlá rozpadavost nudlí, sladkost mrkve a k tomu ten spařený už jen lehce štiplavý plevel, který je za syrova prakticky nepoživatelný a taky na pozadí dozvuk vařeného celeru. Pod názvem Barborkové consomé v kuchařce Kytky k jídlu na straně 189.
  3. A protože to všechno jde pořád dál, tak už mi zase něco raší v zahradě. A je to můj miláček mezi miříkovitými, a sice vochlice hřebenitá. Obvykle přečká celou zimu a dá se sklízet jako jedna z prvních bylin. Má famózní chuť mrkve, víc než mrkev sama. V Kubátově klíči označena jako v Česku nezvěstná. Zvěstná je v mém e-shopu, což Vám nijak nevnucuju.
Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru