Zpravodaj 006

Vážení blažení kytkožrouti,

tak snad jste to tentokrát stihli rozkliknout ještě než dohoukaly sirény.

Doufám, že jste celý leden pilně lenošili a teď už se ve Vás pomalu probouzí síla. Za námi jsou totiž Hromnice, pohanský svátek, který se letos opravdu vydařil pěknou vichřicí. Křesťanský katechismus má téhož dne Očišťování Panny Marie, což znamená konec šestinedělí. Ať jste pohané či křesťané, tak to jednoduše znamená konec karantény – 40 dní, ochranné lhůty po Vánocích. Takže šup z gauče a konec hibernace. Možností nabízím dost.

No a víte, co dělá ten, kdo ztratil v únoru čepici? Nic! Už si novou nekupuje. To nemám ze své hlavy, ale z jednoho fejetonu velkého sršatce Ludvíka Vaculíka. Pro mne žádná jiná věta tak hezky nevystihuje ten meteorologický optimismus.

1. Dovolím si obrátit Vaši pozornost na nabídku semínek v e-shopu. Jsme jediný svého druhu, který prodává semínka i s receptem na nějakou dobrotu. U některých semínek máte dokonce na výběr i z několika receptů. Únor se totiž výborně hodí k plánování výsevů. Po dlouholetém zahradnickém freestylu, jak bych si dovolila nazvat svou nesystematičnost, si to zkusím všechno namalovat doma na stole a ne záhoně v hlíně.

2. A jestli nemáte zahradu, tak poradím jinou kratochvíli. Můžete trénovat focení, abyste mohli na seminářích, kam se určitě chystáte, zachycovat bryskně a přesně botanickou realitu. Možná jste si všimli, že moje fotky by mohly být lepší. Byly by, kdybych se vycvičila pod vedením nějakého „foto guru“. Jednoho takového můžu doporučit. Má opravdu webovky fotoguru.cz, a když se přihlásíte včas, tak to stihnete. Ne jako já, vždycky na poslední chvíli a už je obsazeno. Kromě „živých” kurzů si ale od něj můžete pořídit i onlinový na www.ifotografovani.cz a učit se v pohodlí domova.

3. Zkuste hledat na osluněných stranách úvozů první maličký polníček – kozlíček polní (Valerianella locusta). Potřebuje kolem sebe hlínu; trávu nepřepere. Tu naopak přepere krvavec menší (Sanguisorba minor), který je na fotce. Moje fascinace touto bylinou je každoročně větší a větší, protože je jasné, že on tu zimu prostě vždycky tak nějak nonšalantně přežije.

A v druhé polovině měsíce přiletí skřivani….

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru