Zpravodaj 007

Milí blažení kytkožrouti,

až vám přijde příští zpravodaj, tak už bude mít tato sezona za sebou první dva semináře. To nám to utíká, co? Tak si to zase nenechejte proklouznout mezi prsty. Letos doporučuji Vaší pozornosti i novinku – free style cooking tedy vaření bez hranic.

Napřed se svěřím, co se mi stalo. V posledním únorovém týdnu už jsem měla dvě besedy. Na té jedné proběhla přibližně tato konverzace. Já: „Skoro na každém semináři někdo říká, že jako dítě jedl „chlebíčky“ neboli nezralé plody slézu lesního.“ Jedna paní: „Mně se zdá, že vědomosti o jedlých květech si předávají děti mezi sebou a pak to nějak tak vymizí.“ Druhá paní: „Možná je to tím, že ty děti jsou menší a tudíž mají k těm rostlinám, nejen kytkám k jídlu, blíž.“ Vzpomněla jsem si i na svého strýce, který kdysi  vyprávěl o své nejoblíbenější jarní hračce.

Měl nejraději jarní bahno ve směsi s tajícím sněhem. Stavěl si na cestě přehrady a pak se zálibně díval jak voda, ten živel, svou silou to dílo nahlodává a protéká dál a dál. Tvrdil mi, že to byly jeho iniciační zážitky, aby se později stal hydrogeologem. Vím, že je to blbost, protože jsem to dělala taky a  dodnes vím, že jsem při tom zapomínala, jak děsivě mne zebou nohy i ruce. A tak vím, že vy, kdo jste dočetli až sem, víte stejně jako já, že nejlepší hračky jsou kameny házené do vody, bahno a klacek, jímž se dá šťourat do hlíny nebo do vody. Nedávno mi totiž někdo po telefonu nabízel pro děti interaktivní magnetky s přírodními motivy – rostlinami a zvířátky, s nimiž by si dítě mohlo hrát u lednice. Málem jsem si poplakala, ale zasmála jsem se, mírně hystericky,  no jako když je holka v úzkých.

Tolik písmenek a pořád nic o březnové vegetaci, tak tady jsou moje kytkožravé tipy.

  1. Už pokvetou první skutečné báječné jedlé květy. V zanedbaných koutech zahrad a v jejich okolí najdete prvosenky bezlodyžné (Primula vulgaris). Zhusta jsou to přeživší potomci květináčových květin, kterým se podařilo utéct, aby se ve volné přírodě vrátily do svého původního tvaru a ke žluté barvě. Ochutnejte a hned vám bude líp.
  2. No a krátce se objeví podběl lékařský(Tussilago farfara). Taky na nic nečekejte, protože k jídlu jsou hlavně mladé výhonky s ještě nerozvitými květy, tedy poupátky. Do salátu, do rizota, jen tak orestované třeba ke špagetám, klidně i s kečupem.  A nenechte se rozhodit zprávami o pyrrolizidinový alkaloidech, protože všechno je otázkou množství. Jedna ostentativní sebevražda v Antice prý byla spáchána vypitím jednoho litru šťávy z pórku. To bych neřekla, že je možné. Ale mám to z knihy, nikoli z internetové žumpy, tak asi jo.
  3. Ještě by se hodila do třetice další květina k jídlu, ale jak to píšu, dochází mi, že je dnes také Popeleční středa. Tak Vám  stylově doporučím svůj vynález kulinární popel, o němž jsem si dlouho myslela, že jsem ho opravdu sama vymyslela. Není to tak, je to starobylá ingredience a jako doplňková hračka k sýrům mne nepřestává bavit.

Takže šup na seznam seminářů. Jaro je totiž pro kytkožrouty to nejkrásnější období.  A je vzrušující, protože je tak krátké.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru