Zpravodaj 008

Milí blažení kytkožrouti,

Chce se mi zvolat: „Pusťte myš a klávesnici a alou na fialky!“ Za týden už možná nebudou. Je tu bezskrupulózní jaro se všemi svými radovánkami. Vy, kteří se zajímáte o květinové gurmánství, víte bez připomínání, jak je duben štědrý. Tolik lahodného listíčka se už nikdy v roce nenajde. Ale dost bylo pobídek, abyste naskočili do vegetačního rychlovlaku. On už totiž odstartoval předevčírem. Skoro každý rok zahajujeme sezonu symbolicky na 1. dubna alias na apríla.

Celý březen jsem se pilně hmoždila ve Výukovém centru jedlých květů. Připadá mi to vždycky nepochopitelné, kolik svinčíku nadělají větve ovocných, které spadají na zem při prořezávání. Jejich likvidace není nejideálnější práce pro holky, ale nešť. Včera mohli stav zahrady zhodnotit první seminaristé.

Na první jarní den také přiletěla ke mně před dům kachna a

tři kačeři. Sledovala jsem z pavlače, jak horečně se všichni namáhají. Kačena se natřásala a kačeři se prostě „snažili o její přízeň“. V následujících dnech se tato harémová čtveřice prolétávala kolem. Chtěla bych mít také v závěsu tři statné muže. Dala bych jim pilu, kolečko a hrábě, aby mi pomáhali s těmi klacky jabloní; a snažili se.

Co roste v zahradě, přijďte se podívat. Co můžete trhat venku, poradím Vám teď. Mám to i na té zahradě.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagria) roste všude, ale letos vzala kus mojí zahrady útokem. Rvala jsem ty její bílé kořeny a trochu se na ni zlobila, že chce tolik místa. Je to výborná „divoká petržel”, která se v pozdějších stadiích hodí i na úpravu a la tempura, což je moje oblíbené jídlo celý rok. Léčitelé ji indikují na dnu a kloubní bolesti, asi ji mám konzumovat na počínající artrózu.

U kompostu mi leze česnek podivný (Allium paradoxum). V Praze ho bude plná Hvězda a také U Stalina a na nejrůznějších místech, která ani neznám. Tuhle bylinu ve vší pokoře doporučuji jako plnohodnotnou náhradu česneku medvědího, jemuž hrozí v Praze zánik rukama drancujících hipsterů, kteří se na sociálních sítích dozvěděli, že je to moderní a se šetrným sběrem mnoho zkušeností nemají. Asi zahájím nějakou fake news kontrakampaň jako třeba, že po něm vypadávají vlasy, černají zuby nebo že způsobuje impotenci. Jiné cesty na jeho záchranu mne zatím nenapadly.

A nakonec snad něco smířlivého. Jděte fakt na ty fialky, nejlépe ještě dnes odpoledne. V Notesu Květinové kuchařky se udává jako ideální datum 10. dubna, ale asi se nám to od chvíle vydání této praktické příručky někam posunulo. Violka vonná (Viola odorata) je královna jara, nebojte se ji dát na jazyk, rozkousnout a nechat rozpustit na patře její jedinečnou vůni. A udělejte si salát, nebo tři, panna cottu a také sirup anebo ocet. Nebo ji dejte do cukru…

Žádnou z těchto bylin neprodávám v e-shopu, kde ovšem prodávám víc než 60 jiných bylin a bylinek, jednoletek, dvouletek i trvalek.

A až dostanete další zpravodaj, bude První máj. A stejně v předchozích sedmi letech vyhlašuji i letos zas a znovu odměnu pro toho, kdo mi ukáže porosty mařinky vonné (Gallium odoratum) na dosah od nějaké rozumné pražské dopravy. Ta odměna je k jednání. Nálezce porostů si u mne může přát, co chce. Rekognoskace by měla proběhnout do svatého Jiří.

…a pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, stačí kliknout sem

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru