Mateřídouška

Zpravodaj 047

Milí blažení kytkožrouti,

už se nám změnila barva sezony. Znamená to, že brzké jaro už je bohužel nenávratně pryč. Dobrá zpráva je, že jsou před námi ještě dva báječné měsíce pozdního jara.

V rychlosti Vám sem nahrnu všechny možnosti, jak si ten druhý, prostřední, krásný, jarní měsíc užít. Není zbytí, ten čas běží podle sebe.

  1. V úterý 11. května je  terénní kurz Májová louka. Do konce sezony budou ve volné přírodě už jen dva další.
  2. Abyste nikdo nic nepropásl, udělala jsem krátký video kurz. Strašně si přeju, aby si ty kytky taky užili i ti, kdo nemůžou přijít.
  3. Velký přehled je pro všechny, kdo si přejí proniknout do nejhlubších podrobností o jedlých rostlinách. Výhodou je, že se to dá pouště kdykoliv, třeba k žehlení, nebo jen tak do ucha.
  4. Pro všechny je tu e-book Jak na sběr bylin. A pro účastníky letošních kurzů zdarma do jejich schránek ještě dnes.

A jinak je tu spousta dalších možností, jak užít květen, který snad bude trochu teplejší než ten duben, který byl nejstudenější za posledních osmdesát let. Tak do toho…

Doufám, že se spolu se mnou budete oddávat experimentům s vínem. Dříve nebylo víno nápojem k jídlu, ale lékem. Dávalo se dokonce chudokrevným dětem, aby se uzdravily. Vinzenz Priessnitz, který utrpěl v mládí vážný úraz, byl léčen obklady horkého bylinného vína. Později se sice ukázalo, že lepší jsou koupele ve studené vodě. Víno je skvělé medium, které vytáhne z rostlin to nejlepší, a ještě k tomu šetrně. Květen je měsíc, kdy rostliny bujně raší, takže můžeme zkoušet máčet různé listy. Já jsem začala totenem, který údajně zastavuje krvácení. Pracovní název pro nápoj, do něhož hodlám ještě přidat trochu řebříčku a fenyklu je ženské víno. Těším se na vaše inspirace. Napište mi.

A pokud chcete raději být venku, tak přikládám krátký seznam rostlin, pro něž je zrovna dobrá doba na výsev.

Lichořeřišnice větší, která nesnáší mrazy, protože přišla z Ameriky anebo slunečnice roční a aksamitník rozkladitý, které chtějí  totéž

Hvozdíky – sivý, vousatý, pontederův a další

Slézy, které pokvetou až příští rok

Zajímavé letničky, které možná neznáte, jako je třeba benedikt lékařský, ostropestřec mariánský nebo černucha damašská.

To je takových možností. Ruce v hlíně, hlava v klídku. Užijte si krásný květen

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru