Zpravodaj 055

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

přeju Vám krásný vstup do nového roku. Zastavené bezčasí slunovratu, které začíná kolem 15. prosince  – svátku temné Lucie – končí až teď kolem svátku Tří králů.

V lednu se ale všechno hýbe ještě jen velmi pomalu. Taky se nemusíte moc hýbat. Ale můžete si užít stále ještě dlouhé večery k plánování dnů, kdy se začne příroda probouzet; rozumějte hýbat. A ptáte se jak?

Udělejte si osevní plán. Osevní plán na záhonky, truhlíky nebo jen květináče je dobrý. Malujte si pastelkami na papír. Je to lepší než v nějakém vytuněném počítačovém programu. Rozvažujte, jak je která rostlina veliká, čili kolik se jich kam a jak vejde. Je dobré mít plán, i když příroda všechno stejně zkroutí podle sebe. Mluvím tady za sebe. Každý rok zkouším plánovat, ale pak to běží samo. V jednu chvíli mi to prostě uteče.  Už jsem vzdala mrkev, která mi neporoste, protože hlínu mám příliš těžkou. Nevzdala jsem špenát, i když vím, že spíš než výsev chystám bufet pro bažanty. Seju ředkvičky a těším se na křupavé lusky nikoliv na červené kouličky kořínků. Jaké máte rostliny, květiny a zeleniny, které pod Vašima rukama prospívají? To mne zajímá! A hlavně jak to s nimi děláte, to bych chtěla vědět.

A co si k tomu plánování uvařit? Nejlepší lednovou surovinou jsou luštěniny. Někde se začíná rok čočkou. Jinde se peče tříkrálový dort se skrytou fazolí. Kdo ji najde, stává se králem večera. Luštěniny potřebují při vaření miříkovité, takže můžete přihodit fenyklovou otýpku. Leden je také oblíbený měsíc zabíjaček a konzumace masa. K tomu mohu doporučit nejrůznější pelyňky, které považuji za nejlepší přírodní „febicholy“, tedy bylinky usnadňující trávení.

 

Mohlo by se Vám v lednu hodit

A kdy začínají kurzy?

Kdy začínají kurzy?

 

O tom, jak to semínka dělají, když se rozhodují ke klíčení, o tom Vám povím za měsíc. Teď to ještě není aktuální. Jsou to tajemství a kouzla.

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru