Zpravodaj 062 srpen

Vážení přátelé jedlého býlí a kvítí,

ještě nám velkorysá příroda nabízí poslední dní na hostiny v náruči přírody. Taky máte tak rádi pikniky? Myslí se tím nějaké pěkně vymazlené jídlo na louce – na dece, konzumované vleže.  Lidem je vlastní jíst za krásné počasí venku.

Chudí museli jíst na poli, ale pikniky, o jakých sníme, dovedli opulentní kráse ti bohatší. Ti, kdo měli každý den možnost jíst spořádaně u stolu, z porcelánu a stříbrnými příbory, zavedli svačinky v přírodě jako luxusní povyražení.  Tak je to vždycky, to, čeho má člověk málo, po tom touží.

Také vás baví prohlížet si na starých obrazech dámy a pány, jak se povalují kolem bílého ubrusu plného laskomin? Vím, že výjevy jsou přihlášené stejně jako dnešní realita v mediích.  No bože!  Je jasné, že už nikdy nebudu malebně spočívající dámou v krinolíně, jíž oddaný kavalír podává dobrůtky. Tak jsem si alespoň vždycky přála mít piknikový koš. Takový ten se všemi nezbytnými příbory, talířky, sklínkami, ubrousíčky a podobně. Přání se mi splnilo tak trochu, protože mám jen lehkou tašku. Nežijeme si špatně.

Hostiny v přírodě mne baví ve všech podobách. Často se také vtírá otázka, jak je vlastně nazývat. Nejsou ani snídaně, ani obědy, ani večeře, které patří ke stolu. Nabídkou jídla i způsobem konzumace „od každého něco“ se blíží španělským tapas. Pořád ale nemám odpověď na otázku, kde se vzalo slovo piknik. Jedna teorie tvrdí, že má prý své kořeny ve francouzštině. „Piquer“ znamená mnoho věcí a třeba také štípnout, a to i ve smyslu něco ukrást, nebo píchat – takže napichovat na vidličku? Ovšem pro slovo „niquer“ ukazují slovníky různé ekvivalenty pro pohlavní styk. Dohromady se pique-niquer, aby to bylo zvukomalebné? Není mezi vámi nějaký jazykobadatel, který by to prosím vysvětlil?

Takže, drazí přátelé jedlého býlí a kvítí, užívejte si pikniky a  hodokvasy na louce, protože to bezstarostné počasí, na konci srpna skončí.

Těším se na vaše osvědčené tipy a triky, jak ty pikniky vylepšit. Sem s nimi.

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru