Zpravodaj 064 – Proč se říjen jmenuje říjen?

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

zdalipak víte, proč se říjen jmenuje zrovna, tak jak se jmenuje? Určitě Vám to připadá jasné. V tu dobu přeci říjí jeleni. Ale bylo první jméno měsíce nebo označení nutkání k páření? Celé to pátrání po původu slova je zábavné, protože je trochu zamotané.

Říje se obvykle chápe nejen jako připravenost k pohlavnímu styku, boje o samice, různé namlouvací rituály, ale i ty kopulace samotné. Říje se tomu říká hlavně u jelenů, kteří přitom dělají velký rámus a skutečně se páří většinou v desátém měsíci. Ale například takoví srnci, kteří jsou zoologicky i vzhledem příbuzní, říjí dříve – už v srpnu. Další příbuzní – daňci – mají svou říji až po jelenech, tedy v listopadu.

Všechna zvířata jsou při páření bujará, rozjařená, prostě rozdováděná. Takový stav se dříve nazýval též rujnost.

Pohlavní styk provází i různé zvuky. Většinou čím větší zvíře, tím větší řev. Takže ve slově říje je slyšet i původ slova řváti. Mimochodem myslivci říkají že, jelen troubí a daněk rochá. 

Ale ještě je tu třetí pramínek do copánku, z něhož je spleten název měsíce října. Je to rudá barva listů. Původ slova hledejte ve slovanském ruj, anglickém red nebo francouzském rouge. V srbochorvatštině se rujan jmenuje září, protože na jihu Evropy přochází podzim dříve.

Říjen se jmenuje podle rudnoucího listí, pod nímž hlasitě řvou jeleni. Ale co tu bylo dřív, to je jako otázka o vejci a slepici. Užijte si krásný podzimní měsíc.

Co Vás v říjnu nejvíc baví?

Mohlo by se Vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru