Zpravodaj 31

Milí blažení kytkožrouti,

chcete si přečíst něco, co nebude obsahovat žádná ta slova, která už Vám lezou krkem? Já si přeju něco takového psát.

Květen je měsíc koupání. Nejlepší by bylo samozřejmě koupání ve studánkách, rybnících nebo potocích. Májovým koupelím se přičítá omlazující účinek.

Můj milý etnobotanik W. D. Storl píše: “Koupel byla společenskou činností…. Koupele bývaly spojovány s milkováním a hodováním.”

Můj milý malíř P. Cézanne, jehož obraz, jsem použila tentokrát pro ilustraci,

si pro vytvoření tohoto díla nechal ve svém ateliéru vyrazit díru ve zdi. Tak velké plátno nemohl malovat v plenéru. Proč a jakou díru si nechal vyrazit ve zdi? Byl to obdélník zvíci výšky obrazu, široký asi čtyřicet centimetrů. Plátno vždycky vystrčil ven do zahrady, aby si mohl zkontrolovat, zda má dobrý odstín zeleně stromů. To jako fakt. Pak se asi nešel koupat, ale šel do své oblíbené kavárny na Cours Mirabeau. Tento motiv “provařil” mnohokrát. I s muži.

Koupání v křišťálových studánkách může být problém, takže si můžete uspořádat náhradní řešení, jímž bylo koupání v bečce, do níž se přidávaly podle aktutní potřeby různé ozdravné nebo afrodiziakální byliny. Za bečku můžete považovat svoji vanu, pokud zrovna nejste na chalupě a nějakou dobrou bečku, nebo alespoň její nápodobu, tam nemáte.

  1. Senná koupel je nejstarší ze všech. Seno obsahovalo harmonickou směs bylin, které agrární hospodaření našeho století zcela vytlačilo. Kdybyste si aktuální trávník chtěli změnit v louku, můžete si přisít třeba třezalku, řebříček, silenku nebo kopretinu.
  2. Pro přípravu zklidňující koupele můžete v mém eshopu využít ready made výrobky konejšivou směs nebo též tzv. kočičí sjížďák, což je směs kozlíku a šanty.
  3. Z bylin, které jsou právě v nabídce Matky přírody se hodí mařinka vonná, smrkové výhonky, rašící meduňka nebo máta či z lesa přeslička rolní.

A jestli chcete svůj vlastní zpravodaj, nejen každou první středu v měsíci s jekotem sirén, tak je k dispozici zde.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru