Zpravodaj 35

 Milí blažení kytkožrouti,

začíná červen, ten měsíc, který má nedostatečný počet víkendů. To se bohužel nevyváží tím, že poslední tři měsíce byly vlastně jeden nekonečný víkend.

Červen je také měsíc červenajících plodů jahodníku (Fragaria vesca) a kvetoucího bezu černého (Sambucus nigra). Tento keř je nejkouzelnější rostlinou začínajícího léta nejen pro květy, které jsou oblíbenou surovinou na výrobu limonád.

Ke kořenům bezinky se dají ale zahrabat nemoci, bolesti a dokonce i hříchy. Na větve stromu se dá pověsit horečka. Myslím, že se černému keři s bílými květy dá svěřit i všechna nuda, pruda, deprese a bolest přestálé karantény.

Sama jsem vyzkoušela ty kouzelné účinky na vlastním těle minulý rok v listopadu, kdy jsem podstoupila řezání kořene pod stoličkou vpravo nahoře. Ten kus zubu jsem si vyžádala a zakopala jsem ho pod svou oblíbenou bezinkou za odříkávání kouzelné formule: „Bezinko, bezinko, vezmi si mé bolesti a už mi je nevracej.“

Když jsem druhý den přišla na kontrolu, neměla jsem prakticky žádný otok. Paní doktorka se na to překvapeně dívala, pak se podívala do karty. Nevydržela jsem to a prozradila tajemství bleskurychlého hojení. Lékařka si zdvořile odkašlala, upřesnila termín tahání stehů a poslala mne pryč.

Takže to zkuste také. Vezměte ty své obnošené roušky a můžete je zakopat pod kořeny nebo přivázat na větve, a přitom bezinku poprosit o zrychlený návrat z místa, kam vás karanténa nemile rozkolísala.

A pak

  • Přihlaste na Svatojánský seminář, jehož termín je letos opravdu přesně na den! Tak jako v posledních letech i letos na něj vypisuji slevu pro všechny, kdo umějí odříkat Fibonacciho posloupnost. Odříkávání číselné řady je nutné k tomu, abychom našli zlaté kapradí. Heslo na slevu, pro ty, kdo alespoň tuší, co to je, zní: Leonardofibonacci
  • Vysejte některé trvalky, které vám budou dělat radost po všechny další roky. Tady je pár tipů: hvozdík Pontederův, třapatka nachová, tužebník jilmový a další.
  • A věnujte pozornost výhodné nabídce knih z mého nakladatelství Kytky k jídlu a Pampelišky k jídlu za 599

A jestli chcete svůj vlastní zpravodaj, nyní častěji než každou první středu v měsíci s jekotem sirén, tak je k dispozici zde.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru