Sléz velkokvětý (Malva alcea)

Sléz velkokvětý (Malva alcea)

Vytrvalá bylina, jejíž stonky jsou dlouhé 30 až 250 cm, vzpřímené a chlupaté. Dolní listy jsou stopkaté, okrouhle srdčité s pěti laloky a s pěti zářezy na okraji vroubkované. Listy v horní části jsou dlanitě třídílné až sedmidílné. Květy jsou pětičetné na vrcholku vykrojené, jsou světlerůžové až červenofialové. Tvoří řídký hrozen Diskovité plody jsou obalené kalichem a skládají se z 19 až 25 holých plodů.

Stanoviště

V divoké přírodě vyhledává teplejší biotopy. Typickým stanovištěm jsou výslunné stráně, pahorky, světlé křoviny a okraje lesů. V zahradách snáší chudší půdu, ale vyžaduje slunce. Oblíbeným pěstovaným příbuzným, který se někdy řadí do stejného botanického rodu je sléz maurský.

Využití v kuchyni

Velmi mladé lístky se mohou používat do salátů. Poupata i plody jsou náhradou kaparů.  Plody jsou kompaktnější a tak jsou naopak vynikající přísadou do teplé kuchyně. Květy jsou nádherná a trochu pomíjivá dekorace. Dají se konzumovat včetně květního kalicha. Hodí se do slané i sladké kuchyně.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru