Vochlice hřebenitá (Scandix pecten-veneris)

Vochlice hřebenitá (Scandix pecten-veneris)

Jednoletá bylina, dorůstá přibližně 20 cm výšky. Její listy jsou řapíkaté a několikrát zpeřené. Okolíky jsou složené pouze z malého množství okolíčků (1 až 3). Plody jsou velmi nápadné, s velmi dlouhými zobánky, mají jehlicovitý tvar a jsou až 7 cm dlouhé. Odtud obecný název Venušin hřeben.

 

Kdy a kde roste

Vochlice hřebenitá má ráda suchá a kamenitá stanoviště, nejlépe s podložím vápence. Odborná literatura udává, že roste na pastvinách, úhorech, na okraji polí i jako plevel v polích. Dává přednost teplejším stanovištím a nižším polohám. Na zahradě se jí daří na osluněných místech. Volně a hojně roste v oblasti Středozemního moře, kde je sběr semen velmi snadný. Kvete od dubna do června.

Co s ním v kuchyni

Vochlice je zajímavá v prvních jarních měsících. V teplejších zimách se dají její lístky sklízet prakticky pod sněhem.

Chuť lístků velmi intenzivně připomíná mladou mrkev. Sběr je poněkud náročnější pro titěrnost bylinky. Je dobré vybavit se nůžtičkami. V lednici vydrží i několik dní. Je to neodolatelný doplněk všech časně jarních salátků, protože v sobě vynikajícím způsobem spojuje vlastnosti koření a zeleniny. A navíc k tomu všemu je půvabně dekorativní.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru