Jak na sázení cibulovin

Jak na sázení cibulovin

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

také se Vám už stalo, že na podzim zasázené cibuloviny se zjara neukázaly v takové kráse, jak jste si přáli? První takové zklamání jsem zažila jako malá holka a myslím, že jsem to i obrečela. Od té doby se každou sezonu naučím něco nového. Jakých jsem se dopustila chyb?

Svoje první tulipány jsem dávala do země s pomocí sázecího kolíku. Vytlačila jsem konickou díru, která měla navíc zpevněné stěny. Takové lůžko cibulovinám vůbec nevyhovuje. V místě, kde mají vyhnat kořínky, mají prázdno a po stranách je tlačí udusaná hlína. Takže si připravte lopatku a cibulky a přečtěte si následující rady:

Do doby výsadby uchovávejte cibulky na chladném, suchém a tmavém místě s dostatečným větráním. Správně uskladněná cibule raší až po vysazení.

Vysazujte v průběhu září, případně v první půlce října. Cibuloviny potřebují k zdravému růstu a bohatému kvetení projít dostatečně dlouhou dobou chladu. Zároveň je potřeba, aby se před prvními mrazy v půdě dobře ujaly.

Pro sázení platí jednoduchá pravidla. Cibule vkládáme do hloubky, která je trojnásobkem její výšky. Trojnásobek výšky cibule je také vodítkem pro minimální spon rostlin. Klasickou metodou je „sázení do hnízd“, což dá cibulovinám na záhoně vyniknout v plné kráse.  V přírodní zahradě můžeme sázet cibuloviny i do trávníku. Výborně se k tomu hodí modřence, šafrány, sněženky, či ladoňky. Bledule milují vlhká zákoutí.

Narcisy jsou jedny z mála cibulovin, které nechutnají myším, hrabošům či hryzcům. Ostatní druhy lze úspěšně ochránit výsadbou v koších. Nemusí být jen plastové, lze si je snadnou vyrobit i z drátěného pletiva. Zajistí nejen ochranu proti škůdcům, ale usnadní i vyjmutí cibulek z půdy po odkvětu, pokud je to pro daný druh žádoucí.

Pro rašení je ideální nižší teplota, pro zakořeňování je ale nutný i dostatek vláhy v půdě. Špatně zakořenělé cibule hůře přečkávají mrazy a vyrůstají z nich slabší rostliny. Většina cibulovin vyžaduje slunné stanoviště a humózní propustnou půdu.

Máte nějaké další zahradnické a zahrádkářské triky, jak na cibuloviny?

 

Mohlo by se vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli zprávy, do své vlastní emailové schránky jakmile vyjdou. Jen tak Vám neunikne nic ze světa jedlého kvítí a býlí.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru