Poradna vyvýšené záhonky, cover

Vyvýšené záhony, ano nebo ne?

Vyvýšené záhony jsou dnes téměř povinnou výbavou každé zahrady dbalé svého jména. Je to módní prvek, a tak často se zdůrazňují především jeho viditelná pozitiva. Zkusme probrat výhody i nevýhody.  Budu ráda dáte pod článkem vědět, jaký názor na to máte. Já sama nemám jasno, jestli převažují výhody nebo nevýhody.

První otázka, která se objevuje, je, zda jsou vyvýšené záhony vhodné pro tu či onu zahradu a její majitelku nebo majitele? Každý si to musí totiž napřed rozmyslet sám za sebe. Jsou prostě věci, které jsou objektivně užitečné, ale každý z nich nemusí mít ten nejvyšší profit. Pro mne jsou v zahradě třeba naprosto nepatřičné zahradnické nůžky na baterku, plašiče krtků  s nočním osvětlením nebo sedlácké gumáky. Nic z toho mi nekonvenuje, ale vím, že jiným to slouží k nesmírné radosti.

Každá zahrada je originál

Uvědomme si, že  i na velmi malém prostoru se velmi razantně mohou měnit podmínky pro růst rostlin – mírná změna světové orientace v kombinaci se stínem stromu způsobí, že co roste u sousedů, to u nás skomírá. A pak jsou tu všeobecné parametry, jako je nadmořská výšky, poloha, klima a typ půdy atd. Při rozhodování se vždy dívejte na svou vlastní zahradu.

Estetický prvek?

 + Dobře umístěné vyvýšené záhony jsou v zahradě dekorativním prvkem, který dynamicky vizuálně člení prostor. Správně naplánované umístění může zahradu opticky zvětšit.

Estetický prvek navíc ale stojí peníze, čili zatěžují rozpočet. Investice do vyvýšených záhonů, mají-li být hezké a funkční, bychom si měli dobře rozmyslet.

Čtete také

Jak správně dělat kompost

Kompost je bohatství zahrady

21 června, 20234 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,  určitě také vytváříte kompost, že ano? Při péči o zahradu, ať už plejeme, stříháme nebo uklízíme listí, vzniká množství zeleného odpadu a pro mnohé vyvstává otázka, kam s ním, Totéž se týká rostlinných zbytků…

Půda pod kontrolou?

+ Do nového vyvýšeného záhonu musíte někde sehnat „hlínu“, tedy materiál, v němž se bude rostlinám dařit. Záhony polykají kbelíky, pytle či kolečka materiálu jako hladový drak. Nicméně máte pod kontrolou, co jste do vyvýšeného záhonu dali.

Vyvýšené záhonky mají tendenci více vysychat, což je většinou nevýhoda s výjimkou oblastí, kde je hodné vlhká až zamokřená půda. Půdu sice máte pod kontrolou, ale tím také máte zodpovědnost za její kvalitu tedy průběžné doplňování a udržování.

Bezbariérová práce?

+ Nejčastějším argumentem, který se při pořizování vyvýšených záhonů objevuje je: „Nemusím sek pletí ohýbat.“ Vyvýšený záhonek navržený správně k tělesným proporcím majitelky nebo majitele je určitě radost. Hlavní je výška postavy potažmo délka končetin.  

Tak zvaná bezbariérovost ztrácí svou atraktivitu, zejména při zalévání konví. Vodu musíme vyzvednout nahoru. Naštěstí jsou i jiné metody zalévání. Ale nezapomínejme, že na vyšších záhonech se těžko dosahuje doprostředka, k nižším záhonům se stejně musíme ohýbat.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Je to opravu záhonek?

Kutilové dokáží vytvořit nejrůznější vyvýšené záhony. Jistě jsou někde vidět výstavy těchto modelů v celé paletě použitých materiálů a technologií. Jen tak na závěr se přiznám, že nejvíc mne bavila betonová pevnost s jakýmsi „podsebitím“, kde byla cesta slimáků odvážně putujících tímto převisem na záhon přehrazena drátkem, který byl pod proudem.

Za vyvýšený záhon se tak také považují ty vyložené nepropustnou folií. Z pohledu ekologa je to pak spíš nádrž naplněná hlínou, která ztratila s původní zemí kontakt.

Napište do komentářů, co si o vyvýšených záhonech myslíte vy.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru