Bylinkový dezinfekční ocet. Ocet 4 zlodějů

Zpravodaj 23

Milí blažení kytkožrouti,

dnešní čtivo bude o dezinfekčním prostředku, který byl použit při morové epidemii v Marseille v roce 1720.

Napřed příběh a kdo to dočte až do konce, najde i recept. Nebo si na něj můžete kliknout rovnou, pokud vás čtyři sta let staré příběhy nezajímají a okamžitě chcete začít vyrábět dezinfekci.

To bylo tak:

25. května 1720 přistála v Marseille loď z Levanty (dnešní Sýrie) s nákladem hedvábí a bavlny infikovaná bacilem Yersinia pestis. Chamtiví obchodníci, kteří nenechali loď v přikázané karanténě, tak způsobili, že z lodi se dostaly nakažené krysy a mor se rozšířil. Údajně ve městě samotném zemřelo 30 až 40 tisíc lidí z 80 až 90 tisíc a po rozšíření epidemie pak v celé Provence 90 až 120 tisíc z celkového počtu obyvatel 400 tisíc. (Nežijeme si špatně.)

Sanitizace byla obtížná, jak jinak. Ale našli se i výtečníci, kteří využívali nastalé situace k rabování. Raubíři byli posléze chyceni a postaveni před soud. Hlavním tématem soudního přelíčení byla otázka, jak je to možné, že se jim nic nestalo. Zdráhali se přiznat svoje tajemství, jasně. Dali je výměnou za svobodu. Prozradili recept na dezinfekční přípravek, který se od té doby nazývá Ocet 4 zlodějů. Návod na jeho výrobu se pak podle legendy vyvěšoval na zdech zdecimovaného Marseille, aby si ho mohli vyrobit všichni. Když si to zadáte do vyhledávače, můžete na něj narazit na globálních e-shopech třeba taky za 30 euro za 0,5 litru. Můžete ho zkusit sami, nic to není. Aplikace je možná už druhý den.

Takže tady je ten recept… ještě jednou pro trpělivé čtenáře. A příjemnou zábavu při výrobě.

…a pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku měsíce, stačí kliknout sem

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru