Česnek převislý (Allium cernuum)

Česnek převislý (Allium cernuum)

Česnek převislý je vytrvalá cibulnatá rostlina rostoucí v trsech. Podle podmínek dorůstá výšky 10–50 cm. Listy jsou přízemní, ploché, žlábkovité anebo s průřezem ve tvaru písmene V. Stvol je přímý a nahoře nící,  tedy převislý. Květenstvím je polokulovitý okolík s  8–35 květy. U nás kvete od června do července. Pacibulky se netvoří.

Stanoviště

Jeho domovem je Amerika. U nás se dá snadno pěstovat  v zahradách, protože ve svém původním areálu obsazuje nejrůznější stanoviště – od mořské hladiny, kde snáší i slané spršky až do nadmořské výšky 3 500 metrů. Bohatými květy se odmění na slunném až polostinném stanovišti s dostatkem živin.

Co s ním v kuchyni

Květy česneku převislého nejlépe stříháme nůžkami. Mají jemnou česnekovou chuť a jsou nesmírně dekorativní. Vzhledem k tomu, že se vyskytuje v době, kdy jídelníčku kralují saláty, tak jej lze použít na jako dochucující dekoraci na rajčatové nebo okurkové saláty.

Svoje místo si najde i na studených letních polévkách – gazpacho, tarator a další.

A pak může samozřejmě zdobit úplně všechny pomazánky na chleby, chlebíčky a kanapky.

V lednici vydrží uchován v jemném vlhkém pláténku až tři dny.

Sušit ani nijak uchovávat se nedá. Je to typická letní efeméra – pomíjivá kráska.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru