Zpravodaj 75 cover foto

Druhá míza plevelů

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

myslíte, že druhá míza bylin totéž, co druhá míza u lidí?  Jasně, že stejné to není, ale trochu jako jaro to občas vypadá.

Byliny chytají na podzim druhou mízu z chladných rán po svatém Augustýnu a z deštíčků, kterých je víc než o prázdninách. Především trvalky začnou radostně obrašovat. Prostě přijde druhá vlna jarních salátků. Vysvětlení vypadá jednoduché. To počasí babího léta se trochu podobá tomu jarnímu.

Zkuste si to představit podle délky dne. Chcete si tipnout, kdy je na jaře stejně dlouhý den jako při publikaci tohoto článku, tedy 6. září? Kdy na jaře vychází slunce ve stejnou hodinu jako dneska? Na konci to samozřejmě prozradím, ale jestli si to chcete zkusit sami pro sebe vypočítat z jarních vzpomínek, tak do toho. Jenomže délka dne nestačí. Pro byliny je důležité, jak je země teplá, co bylo před podzimním rašením, tedy zda je někdo posekal, kolik napršelo, jaký je rozdíl teplot mezi dnem a nocí a další parametry. Na kurzech často říkám, že se ty byliny chovají, „jakoby měly druhé jaro“. Ale jaro je jen jedno; všechno je unikátní i ta druhá míza.

„Chci být jako lichořeřišnice!“

A které byliny mají tu nejneodolatelnější druhou mízu?  Začnu s dovolením výjimkou, která není trvalkou.  Je to moje nejoblíbenější obrašovatelka – lichořerišnice větší (Tropaeolum majus). Doufám, že jste ji po útocích černých brouků – blýskáčků a dřepčíků – nevytrhali. Ve vlhkém babím létě je totiž ještě lepší než zjara. Na druhém místě mám šťovík zahradní a toten menší. Tady se letos neumím rozhodnout, kdo obrašuje líp. Oba vypadají super. Ono to totiž záleží na konkrétním podzimu. A na třetím místě mám barborku obecnou, která se tedy vyraší do krásy klidně až v říjnu. Pak je ještě dlouhý seznam. Barborkou to nekončí. Někdy začínají pučet i různé jednoletky. O plevelových ozimech ale někdy jindy.

Jak jste tipovali?

Uteklo vám to léto moc rychle? Užijte si podzimní druhou mízu a těšte se na jaro. A nakonec: Tak jak jste si tipli ten jarní den bez koukání někam jinam? Je to 6. dubna.  Východ i západ slunce je ten trochu jinak, ale délka dne je na minutu stejná. Den je  dlouhý 13 hodin a 11 až 12 minut. Napište mi, co vám v září nejlíp obrazilo a obrašilo a co vám nejvíc chutná, podělte se s ostatními.Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru