Zpravodaj září 2023 moření cibulovin

Jak na přírodní moření cibulovin

Před výsadbou cibulovin, včetně těch okrasných, se doporučuje tzv. moření, které je ochrání jak proti některým úporným škůdcům, tak proti hnití a plesnivění v půdě.

 

Pokud nechcete sahat po silných chemických fungicidech, nabízím vám tři přírodní altenativy”

  • Zní to možná nepravděpodobně, ale velmi účinná je horká lázeň. Po dobu 25 minut udržujeme cibule ve vodě o teplotě 50°C. Nesmí to být víc! To by zničilo zárodek rostliny nebo pupen. Je proto zásadní po celou dobu kontrolovat požadovanou teplotu teploměrem. Tato teplota spolehlivě zničí háďátka, působí i proti virům, bakteriím a plísním, a její výhodou je, že nepůsobí jen na povrchu, ale v celé cibuli.
  • Pro zvýšení protiplísňového efektu můžete použít místo vody přesličkový odvar. Recept na jeho přípravu je jednoduchý – vezmete 100g sušené přesličky, zalijete 1 litrem studené vody a výluh necháte odstát do druhého dne. Pak ho přivedete k varu a zhruba půl hodiny necháte probublávat. Jakmile pak odvar vychladne na 50°C, postupujeme stejně jakou s vodní lázní. Lze také zakoupit přesličkový extrakt, jednoduše kápnout 10 kapek do litru vody, rozmíchat a ohřát na uvedenou teplotu. (À propos, takto se dají ošetřit i větší semena rostlin před výsevem, doporučuje se k tomu sáček do kávovaru. Pevně ho sepneme a po vykoupání necháme semínka ještě v pytlíčku okapat a můžeme je vlhké rovnou sázet. Lépe vyklíčí a rostlinky budou životaschopnější).
  • Třetí možností je využití chemie, která není příliš nebezpečná a toleruje ji i ekologické zemědělství. Jedná se o kapalný sirný koncentrát Sulku a hypermangan, tedy manganistan draselný. Jen je potřeba postupovat s mírou a dodržovat předepsané ředění. To platí zvláště u 5% roztoku Sulky – dlouhá doba moření, doporučená na obale, může cibulku popálit. Její význam spočívá hlavně v ochraně proti vlnovníku česnekovému a dvě hodiny namáčení zcela postačují.

Hypermanganem nic nepokazíte, někteří odborníci mu ale velký význam nepřikládají a uznávají, že větší zásluhu na ochraně cibulí má právě sama voda. Chcete-li ho použít, vězte následující postup: Ve studené vodě rozmícháte pár krystalků hypermanganu tak, aby vznikl světlerůžový roztok. Cibule v něm můžete po nechat namočené přes noc, maximálně 24 hodin. Poté vodu slijte, cibulky nechte mírně oschnout a můžete sázet. Rychleji zakoření a budou méně náchylné k chorobám.

 

Mohlo by se vám hodit

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru