Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Proskurník lékařský (Althaea officinalis)

Proskurník je trvalka s dlouhým vřetenovitým kořenem. Stonek dorůstá výšky až 180 cm. Celá rostlina je porostlá plstnatými chlupy. Listy jsou dlanitě laločnaté, na okraji nepravidelně zubaté. Květy vyrůstají v paždí listů většinou po 2 až 4, lodyha postupně přechází ve vrcholové květenství.

Jak ho pěstovat

Volně a hojně roste v jižních regionech Evropy. U nás se vyskytuje celkem vzácně a v přírodě patří mezi silně ohrožené druhy.  V zahradách však prospívá ochotně a snadno, pokud jsou mu zajištěny podobné podmínky jako v přírodě. Má rád teplá stanoviště, která jsou ovšem dostatečně vlhká. Daří se mu dobře v půdách bohatých na živiny. Kvete od června do srpna.

Čtete také

Violka vonná (Viola odorata)

Violka vonná (Viola odorata)

21 dubna, 20151 min. čtení

Nízká vytrvalá rostlina s hustou přízemní růžicí. Listy jsou široce vejčité až ledvinité. Kvete sytě modrofialovými květy, někdy červenofialovými, ojediněle bíle. Květy výrazně vonní a to i na větší vzdálenost. Stanoviště Violka roste ve volné přírodě i ve městech. Na kvalitu…

Co s ním v kuchyni

Připomeňme, že prvotní použití proskurníku byl léčivý kořen, který se používal na tišení kašle. Do kuchyně se zase hodí jenom květy. Nemají vlastní výraznou chuť, ale v porovnání s jinými květy mají vcelku výraznou „šťavnatou“ strukturu. Zbytek rostliny je příliš plstnatý, než aby se dal jíst. Květy se dají uštípnout rukou  a jsou poměrně trvanlivé. Dobře uskladněné, vydrží v lednici i několik dní.

Proskurník má bílé květy, jejichž korunní plátky je třeba před použitím vytrhat z chlupatého lůžka. Korunu tvoří pět lístků, které mají tvar podobný srdíčku. Tato srdíčka poslouží jako nádherná dekorace na nejrůznější výrobky studené kuchyně.

A když přijdete na kurz, budu vám vyprávět, jak se staly proskurníkové pastilky proti kašli oblíbenou cukrovinkou.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru