Mrkev obecná (Daucus carota)

Mrkev obecná (Daucus carota)

Mrkev je dvouletá bylina, která v prvním roce vytváří růžici přízemních listů s čárkovitými úkrojky. Další rok vyhání květonosnou vzpřímenou větvenou lodyhu vysokou 20 až 70 cm. Květenstvím je hustý, plochý nebo mírně vyklenutý okolík. Jeho paprsky se po odkvětu sklánějí k sobě. Patrný je listenový obal okolíku i obalíčky okolíčků. Květy jsou bílé až na jeden purpurový ve středu.

Stanoviště

Roste na lukách, v sušších travnatých porostech, na pastvinách, kamenitých svazích i na polích. Často se objevuje i na půdách ne zcela porostlých vegetací. Má ráda i místa ovlivněná člověkem. Roste na rumištích, úhorech, příkopech, náspech a podél cest. Kvete od června do září.

Čtete také

Silenka nadmutá (Silene vulgaris

Silenka nadmutá (Silene vulgaris)

10 ledna, 20242 min. čtení

Silenka nadmutá je vytrvalá, trsnatá rostlina, vysoká asi půl metru. Celokrajné listy jsou vstřícné, přisedlé, kopinaté, protažené do špičky. Její lodyha je vzpřímená až poléhavá, holá. Květy s nafouklým kalichem a bílými korunními plátky jsou uspořádány do jednoduchého květenství. Kde…

Co s ní v kuchyni

Stonek mrkve může být i dost houževnatý. Nůžky nebo nůž vám prokáží při sběru dobrou službu. Okolík raději rozeberte na jednotlivé okolíčky. Květy mrkve obecné jsou tuhé, ale velmi krásné zejména v detailu.

Mrkvous, jak se planě rostoucí mrkvi někdy říká, patří díky své typické vůni především do vývarových polévek. Při prvním setkání jsou patrné aromatické tóny odkazující na mrkvovou nať. Je třeba je lehce spařit. I potom jsou stále krásnou dekorací. Hodí se i k pečenému nebo dušenému masu. Mladší květenství můžete vyzkoušet smažená v těstíčku.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru