Jak na výsevy-cover

Nejlepší triky pro výsevy na záhonky

Brzké jarní výsevy, tedy zhruba v polovině března, zvládá zelenina krátkého dne a zelenina „otužilá“. Je to skvělé období, kdy je v zemi většinou dostatek vláhy a tak zalévání nemusí být tak vydatné a pravidelné. Jak ale semínka vysít?

Milujete vysévání podle provázku, aby bylo všechno hezky “v lajně” nebo raději “na široko, jako když vládne sama příroda? A co takhle hnízda? A dáváte rostlinám dost místa? Tak jdeme na to. A doufám, že si neplete spon se sponou.

Lehkou rukou

Můžeme zvolit metodu na široko, tedy rozhozem semen rovnoměrně po celém záhonu a následným opatrným zapravením do půdy. Tak vyséváme zeleninu s krátkou vegetační dobou (ředkvičky, kopr, špenát, pažitku, později třeba listové saláty). Tento způsob má ale tu nevýhodu, že plevel musíme odstraňovat pracně mezi jednotlivými rostlinami, u zeleniny s delší vegetační dobou to je dost zdlouhavé a otravné.

Řádek je řád

Většinu jarní zeleniny se proto doporučuje vysít do řádků, což nám výrazně ulehčí pletí a záhon se nám bude dařit udržovat nakypřený. Rovné řádky získáme buď za pomoci nataženého provázku, nebo třeba prkna, podél kterého vyznačíme rýhu pro následné setí. Semena vyséváme do zhruba dvoucentimetrové hloubky, zahrneme je zeminou a lehce přitlačíme. Pokud jsou hodně drobná, nevyhneme se hustšímu výsevu, po kterém bude potřeba vyklíčené rostlinky vyjednotit a ponechat v řádku jen ty silné, které si nekonkurují. Připomeňme, že optimální šířka záhonu je 120 cm a jednotlivé řádky jsou od sebe ideálně vzdáleny 20 cm. Hloubka výsevu se také řídí velikostí semen – větší semena vyséváme hlouběji. A obecně v těžkých půdách vyséváme semínka mělčeji.

Čtete také

Ilustrace

Jak na pacibulky

16 února, 20222 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, pro vypěstování některých druhů česneků pro Vás máme pacibulky. Je to jeden ze způsobů množení rostliny. Co to je? Jak na ně? Pacibulky se tvoří v květenstvích některých česneků, ale nejsou to pravá semínka.…

Spon a hnízdo

Jiné plodiny je vhodné zasít rovnou do trojúhelníkového sponu, aby měla zelenina při růstu dostatek prostoru. To se hodí třeba pro hlávkový salát, kedlubny nebo květák.

Tzv. výsev do hnízd (do špetek) je vhodný třeba pro okurky, fazole nebo kukuřici. Do jednoho místa vyséváme 2 až 3 semena, hnízda jsou od sebe rovnoměrně vzdálena v jakési pomyslné síti. Semena těchto rostlin často v nestálých jarních nevzejdou všechna, proto se pro ně hnízda doporučují. Navíc společnými silami mají kořínky větší šanci proniknout půdou.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Pomocníci pro pletí

V některých případech se může hodit i kombinované setí. Typicky u kořenové zeleniny, která klíčí dlouhou dobu. Do řádků se vyplatí přidat semínka tzv. značkovací zeleniny, klíčící naopak brzy. Brzy bude zřejmé, kde je řádek, rostlinky zamezí zarůstání plevele v samotném řádku a my budeme vědět, kde můžeme bezpečně plít.

Záhonkové finty

Pokud chceme vývoj rostlinky urychlit, pomůže nám bílá netkaná textilie – na záhonu udrží vlhké a teplé mikroklima, ochrání mladé rostlinky před prudkým sluncem a také před nalétávajícími škůdci. Sundáme ji, až už nebude potřeba.

A ještě poslední rady, které by se mohly při výsevu hodit – zeleninu nevyséváme za teplého a slunečného počasí, rychle vyschlá půda semínkům nesvědčí. Buď počkáme na podmračený den, nebo na večerní slunko. Půdu udržujeme dostatečně vlhkou a vysetá semínka zaléváme jemným proudem, aby se nevyplavila.

Tak zdar Vaší setbě. Těším se na zprávy z Vašich záhonků.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru