Proč jsou švestky modré, cover foto

Proč jsou švestky modré

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, položili jste si někdy otázku, proč jsou švestky modré nebo šípky červené? Zní to jako do malého děcka, ale víte to?

Já jsem se to totiž dozvěděla relativně nedávno. Tedy tak asi před sedmi lety, když už jsem byla dávno ve věku rozumu.

Vysvětlím to trochu zeširoka.  Vy, kteří chodíte na kurzy, víte, že se nám pořád vynořují ty obranné látky, které zelené rostliny produkují, aby je nikdo nejedl, dokud rostou. Jakmile však mají plody, strategie se radikálně změní. Ty rostliny „otočí o sto osmdesát stupňů“, jak se říká. Najednou chtějí, aby je někdo snědl.

Barva není na parádu

Není to kapric, je to pokračování rozmnožovací strategie jinými prostředky. Snědeny si přejí být hlavně různé plody stromů nebo keřů. Chtějí totiž, aby jejich semena byla roznesena někam daleko. Jsou to velké rostliny v porovnání s bylinami a potřebují hodně místa.

Místo hnusných, trpkých, štiplavých, hořkých a podobných chutí se najednou začnou podbízet cukrem. Všechna zvířata mají ráda cukr – od kvasinek přes hmyz až po člověka. Cukr je energie a život a tělo malé i velké ví, že bez energie přijde smrt. Cukrů je spousta nejen lidmi tolik oblíbená sacharóza – řepný cukr. Jakmile jsou plody sladké, zvířata, včetně člověka, je konzumují s daleko větší radostí, než ty nezralé, které jsou převážně kyselé a trpké. Tak to bychom měli odpověď na úplně jinou otázku, a sice proč jsou plody sladké, až když jsou zralé.

Nejen modrá táhne

Teď už ale skoro všechno víte, abyste si sami odpověděli na úvodní otázku. Proč jsou švestky modré, šípky červené a například rakytník žlutý? Přeci aby byly plody dobře vidět. Z nezralých plodů skrývajících se mezi listy jsou najednou kontrastní kuličky a šištičky.

Švestky jsou modré proto, aby je lidé našli, očesali a pecky někam roznesli. Takhle jednoduché to je.

Dobrou chuť na mezích s pozdními plody, které nám tam ptáci nechali. Některé totiž sládnou ještě mrazem, ale o tom jindy.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru