Rmen barvířský (Anthemis tinctoria)

Rmen barvířský (Anthemis tinctoria)

Rmen barvířský je vytrvalá bylina, jejíž  polovzpřímená lodyha může být vysoká až 70 cm. Listy jsou peřenosečné a celá rostlina je plstnatá. Květestvím je úbor o průměru až 5 cm. Všechny květy, jazykovité i trubkovité jsou výrazně žluté.

Stanoviště

Bylina  roste nejraději ve středně teplých a teplejších oblastech. Vyhledává výslunné suché stráně, pastviny a okraje i kamenité stepi. Nejdeme ji i na náspech silnic a železnic, na narušených písčitých plochách. Kvete od června do září.

Co s ním (třeba i) v kuchyni

Rmen barvířský není “k jídlu”, ale zaslouží si pozornost v domácí hygieně nebo skutečně při  barvení látek. Květina má vůni podobnou vratiči nebo kopretině řimbabě. Všechny tyto rostliny se dříve používaly při provonění a hygieně domácnosti. Mají specifickou vůni, která odpuzuje moly šatní i potravní. Sušená bylinka zabalená do látkového sáčku se může přidat do skříně na skladování suchých potravin nebo do spižírny.

Na barvení látek se používá rozdrcená bylina, k níž je třeba přidat nějaké mořidlo. Podle toho se získávají různé odstíny žluté.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru