Andělika lékařská (Angelicka archangelica)

Andělika je dvouletá, velmi statná, bylina. Lodyha je hladká nebo mírně rýhovaná a může dorůstat až 2 m a v horní polovině bývá rozvětvená. Spodní lodyžní listy mají velkou objímavou pochvu. Listy jsou 2–3krát trojčetně zpeřené a dlouhé až 1 m.  Květenstvím je polokulovitý okolík (až i 20 cm), složený z okolíčků. Je to opravdu monumentální rostlina. Korunní lístky jsou žlutozelené.

Stanoviště

Andělika se vyskytuje hlavně na vlhkých místech, na březích potoků a řek vyšších. Má ráda vysokohorské polohy. Dříve se pěstovala, takže se najde i v nížinách.

 Co s ní v kuchyni

 

Listy se dají s mírou používat jako koření. V zemích východní Evropy se stonky kandovaly v cukru.  Rostlina je specificky aromatická, takže cestu k ní si každý musí hledat sám.

Andělika se jmenuje lékařská, což odkazuje k jejím dalším vlastnostem, resp. použití. V apotékách se používal zejména kořen  jako přísada do likérů určených na podporu a usnadnění trávení.

A ještě

Ve středověku ji provázela pověra, že ji lidem ukázal archanděl Michael jako rostlinu proti moru. Své období slávy zažívala v léčitelství v raném novověku.

 

 

0 odpovědi

Zanechte Odpověď

Chci se připojit k diskusi?
Neváhejte a přispívat!

Napsat komentář