Andělika lékařská (Angelica archangelica)

Andělika lékařská (Angelicka archangelica)

Andělika je dvouletá, velmi statná, bylina. Lodyha je hladká nebo mírně rýhovaná a může dorůstat až 2 m a v horní polovině bývá rozvětvená. Spodní lodyžní listy mají velkou objímavou pochvu. Listy jsou 2–3krát trojčetně zpeřené a dlouhé až 1 m.  Květenstvím je polokulovitý okolík (až i 20 cm), složený z okolíčků. Je to opravdu monumentální rostlina. Korunní lístky jsou žlutozelené.

Stanoviště

Andělika se vyskytuje hlavně na vlhkých místech, na březích potoků a řek vyšších. Má ráda vysokohorské polohy. Dříve se pěstovala, takže se najde i v nížinách.

 Co s ní v kuchyni

 

Listy se dají s mírou používat jako koření. V zemích východní Evropy se stonky kandovaly v cukru.  Rostlina je specificky aromatická, takže cestu k ní si každý musí hledat sám.

Andělika se jmenuje lékařská, což odkazuje k jejím dalším vlastnostem, resp. použití. V apotékách se používal zejména kořen  jako přísada do likérů určených na podporu a usnadnění trávení.

A ještě

Ve středověku ji provázela pověra, že ji lidem ukázal archanděl Michael jako rostlinu proti moru. Své období slávy zažívala v léčitelství v raném novověku.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

2 názory na “Andělika lékařská (Angelicka archangelica)”

  1. Filip Svoboda

    Když už anděliku, která rozhodně NEROSTE na horách, právě naopak, roste v termofytiku kolem vodních toků, doporučujete k jídlu, ach (ale to bych se na vašem webu uvzdychal), mohli byste alespoň napsat, že její šťáva je jedovatá a nezkušení by se měli vyvarovat potřísnění kůže – citlivější jedinci utrpí vyrážku až puchýře, obzvláště ošklivé, pokud postižené místo vystaví Slunci.

    1. administrator

      Dobrý den, pane Svobodo, děkuji, že sledujete můj web. Jsem absolventka Přírodovědecké fakulty UK a pro popisy rostlin využívám výstupy odborných botaniků – Dostál, Slavík, Kubát + odobrné botanické weby. Web je určen široké veřejnosti, která slovo termofytikum obvykle nezná. Anděliku je třeba tepelně upravit. Nezkušení milovníci jedlých rostlin se mohou vypravit ke mně na kurz. Jana Vlková

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru