Zpravodaj 051

Milí blažení kytkožrouti,

tak tentokrát se nám vydání zářijového zpravodaje vychází opravdu pěkně. Sirény houkají a děti hopkají ze školy domů. Vypadají šťastně. 1. září patří dětem už mnoho let. Mají za sebou krušné časy. A možná i před sebou…

Různě je hýčkáme, litujeme, chráníme. To je potřeba, o tom žádná. Ale děti potřebují i překonávat překážky. Takže jestli chcete, podělím se o povzbudivý příběh, který jsem  pojmenovala jsem:

  Jak se Matyáš zachránil z koronární chandry sám

Matyáš je mladý muž, který mi občas pomáhá na zahradě sekat trávu motorovou kosou. Letos ukončil povinnou školní docházku a dnes (1. září) nastupuje do gymnázia. S Matyášem máme příjemný pracovní vztah. Vykám mu od prvního setkání, protože je to můj “zaměstnanec”. To mu  bylo 14 let, ale já jsem to nepoznala, protože si počínal jako dospělý muž.

Cestou na zahradu mluvíme v autě různé řeči. Občas se dozvím, jak dnes žijí mladí. Takhle jsme mluvili  na jaře.

  • Tak jak je, Matyáši? Jak jste to přežil, to domácí vězení.
  • No já jsem si po tý koroně říkal, že musím něco udělat.
  • No jasně. Každej by chtěl. A co to bylo?
  • Rozhod´jsem se , že si pořídím slepice.
  • ????
  • No slepice. A měl jsem štěstí. Když jsem volal do tý firmy, která má ty pochroumaný slepice, tak mi řekli, že je prodávají jednou ročně a že jsem se zrovna trefil, že je budou mít zítra.
  • Ohohó!
  • No to byla fakt klika.
  • A kde je máte?
  • Táta mi pomohl postavit takovou pojízdnou klec a já ji posunuji každý den po zahradě.

Chtěla jsem si koupit vajíčka, ale slépky moc nenesly, tak jsem dostala jen  jedno. Bylo to darem. Vejce je na obrázku. Slepice se jmenují Dee a Lee a jméno hlavního hrdiny příběhu nebylo změněno. Matyáš je skutečná postava. Bydlí blízko a já ho občas ráno nebo večer vidím, jak jde na tu zahradu posunovat pojízdnou klec. Ten pohled mi vždycky přinese klid. Další generace má i velmi životaschopné lidi.

A co dalšího můžete dělat v září?

Pořád prší, tak vysévejte

Jsou rostliny, které si přejí být vysévány na podzim. Svobodomyslné byliny se chtějí samy rozhodovat, kdy budou klíčit. Připomínám miláček polníček nebo věčnou favoritku cibuli poschoďovou, nejnovější položku  v obchodě. Inspirace zde

Dopřejte si video kurz

Všechno, co potřebujte vědět o jedlých rostlinách si za mizerného počasí můžete pustit na obrazovce čili on-line. Budu s Vámi doma třeba při žehlení. Další terénní setkání bude nejdřív za 150 dní. Stačí kliknout

Dětem školní pomůcky

Děti milují lupy s 20x zvětšením. Jsou určeny pro botaniky, ale dobře se nimi kontrolují i záděry na prstech. A skoro všichni rádi stříhají, takže vaše ratolest určitě chce nůžtičky, jaké nikdo jiný nemá. Anebo něco na uklidnění pro Vás: tady nebo tady

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru