Rajče jedlé, divoké (Solanum lycopersicum)

Rajče divoké (Solanum pimpinellifolium)

Divoké rajče je v našich podmínkách jednoletá bylina. Podle pomínek mohou její stonky dosahovat až 3 metrů.  Květenstvím je vijan. Postupně na něm dozrávají malé červené plody. Jedno květenství může poskytnout až 25 plodů.

Stanoviště

Rajče divoké má rádo teplejší stanoviště a hlubokou výživnou půdu. Není však zdaleka tak náročné jako jeho příbuzný (Solanum lycopersicum) rajče, z něhož pocházejí nejrůznější šlechtěné odrůdy. Vzhledem k tomu, že tvoří velmi dlouhé stonky, které se nazaštipují, je žádoucí poskytnout mu oporu nebo ho nechat splývat z vyvýšeného záhonu. Rostlina potřebuje hodně vody,inak jsou  její kuličky lehce trpké.

Co s ním v kuchyni

Plody rajčete jsou především báječná hračka na zahradní oždibování pro každého, kdo miluje plody rovnou z keřů nebo stromů.

Vzhledem k tomu, že plody jsou malé, hodí se spíš jako raritní přísada nebo ozdoba. Rozrojené  nebo napíchnuté kuličky ozdobí kanapky a chlebíčky. Výborně ladí s nejrůznějšími variacemi na kusový tabouleh. Na konci sezony doplní různé zeleninové polévky. Mohou se zapékat s masem do sekané, do slaných závinů.

Výborně vydrží v mrazáku, takže všechny teplé recepty s ním se dají dělat celou zimu.

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru