Netřeskovec výběžkatý (Jovibarba globifera)

Zpravodaj 057

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

dneska nebudou houkat sirény, ale březen přesto začal. Málokdo z nás ví, co bude za hodinu nebo zítra, ale zelená příroda ví, že pojede svůj každoroční program.

Letos je 2. března popeleční středa, den, jímž se otevírá půst, období, kdy se máme více přimknout k probouzející se přírodě. Ze zeleného býlí do nás může proudit přírodní síla. Nebudu nic podsouvat, vyzkoušejte sami. Jenom tak na okraj, připomínám, že mladé rašící lupení je dobré, protože se ještě nestačilo vybavit hořkými a trpkými látkami. Zelené jarní opojení vydrží ještě do poloviny dubna.

Až bude ten letošní březen minulostí, zůstane stále vnímán ukrajinsky. Co nás mimo mnoho další spojuje s tímto národem?  To objasňuje moje botanicko-lingvisticko-mytologická minirešerše. Březen se u nás jmenuje podle březových pupenů. V mnoha různých jazycích je název měsíce odvozen do boha Marta. Komplikované božstvo, to je. Bůh války, protože, když polevily mrazy, skončil u Římanů i klid zbraní. Ale byl to i pozitivně silný bůh. Byl vnímám jako velký ochránce zemědělců a setby. Všichni naši nejbližší sousedé mají v názvu tohoto měsíce různé Martovy variace – Marz, marec, marzec. Dokonce i maďarsky je to március. A ukrajinsky? Berezen.

Dnes nebo zítra přiletí konipasové. Další malé dobré zprávy jistě najdete. Dobré zprávy vzpruží tělo, duši, imunitu, vztahy. Dobré zprávy, i když jsou to malé zprávy, dávají velkou sílu.

 

Mohlo by se Vám v lednu hodit

A kdy začínají kurzy?

Kdy začínají kurzy?

 

 

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru