Dá se hlína koupit?

Zpravodaj 063 září

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

Už jste se někdy zapojili do diskuze o tom, jestli se dá hlína koupit? A jestli hlína, zemina nebo půda? Je to báječné konverzační téma, když se do něj zapojí různé profese. Jinak pohlíží na hlínu básník, bagrista, geolog, keramik anebo vy kyktožrouti, v mnoha případech zahrádkáři a zahradníci. Tak jak to tedy je?

Inspirovala mne jeden hovor se stavitelem, rozumějte milovníkem betonu a přesně kontrolovaných tvarů.

„Až postavíme tu zídku, tak to zarovnáme a dokoupíme hlínu.“

„Ale pane drahý, hlína se nedá koupit. Zedníci musejí postupovat šetrně, aby stávající pokryv nenarušili a neobrátili naruby.“

„To bude dobrý. Dokoupíme hlínu.“

„Hlína vzniká milióny let.“

„Dokoupíme hlínu, dokoupíme hlínu….“

Hmota nazývaná hlína se skutečně někde prodává. Jako hlínu si skutečně obvykle představíme něco, co máme na lopatě nebo v ruce. Také se často používá slovo půda, což má širší význam. Půdu mají sedláci.

Hlína, kterou potřebují rostliny, ke svému životu má nejrůznější podoby. Tak jako mají lidé v genomu vepsánu barvu očí a velikost boty, tak vlastnosti hlíny závisí na hornině, ze které vznikly. Hluboko pod zemí se cosi drolí a rozpadá a propůjčuje hlíně základní vlastnosti, které pak upravují přírodní procesy a další živé složky.

Ve zdravém prostředí se stále něco děje. Krtkové nakypřují. Žížaly polykají, co jim přijde do cesty. Plísně a houby vyhánějí podhoubí. V hlíně žije nejrůznější hmyz, ale i bakterie. Rostliny mají v zemi kořeny. Nic z toho se neděje v pytlích substrátů a jen něco málo z toho se děje na hromadách „deponií ornice“.

Každá rostlina má nejraději jen svou milovanou hlínu. Tak jako mezi lidmi vznikají přitažlivosti – lásky a přátelství – na základě zájmů a vlastností, tak i rostlinám se někde daří báječně a jinde skomírají. Těžko přinutíme levanduli, aby prospívala na rašeliništi čin na březích potoka nebo česnek medvědí, aby zdobil skalku.

Hlína se bohužel nedá koupit. Můžeme ji jen přijmout jako dar a zkoušet, jaké rostliny v ní porostou s radostí a vděčností, případně jim růst usnadňovat láskyplnou péčí. Pak vznikne například hortický antroposol.

Víte, jakou máte hlínu na zahradě nebo okolo chalupy? Napište mi, jak svou hlínu hýčkáte.

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se Vám hodit

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru