Hromnice svátek plození

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,

Hromnice jsou tady a s nimi znovuzrození. Určitě vám právě teď naskočila alespoň jedna hromnicová pranostika. Že ano? Je toho tolik, co se k Hromnicím váže!

Není pochyb o tom, že od začátku února se jaro již probouzí. V únoru začínají oslavy plodnosti a radosti. Příroda rozhýbává v lidech mízu stejně jako ve stromech.  

Za dávných časů, kdy zde byly ještě husté lesy, se počátek jara určoval podle toho, kdy medvědi vylezli z brlohů. Později, když už tu žádní medvědi nebyli, bylo třeba se řídit menšími zvířaty – liškami nebo jezevci. V Alpách (a také v Americe) je měřítkem jara svišť.

Co dělali lidé, kteří byli zalezlí doma od začátku listopadu, když viděli venku známky života?

Radovali se zběsile. Medvědy přitom nemohli vyhnat z hlavy. Kolem Hromnic se vydávali ven z domů mladí muži maskovaní v medvědích kožešinách nebo jejich nápodobách. S takto maskovanou identitou se oddávali náruživému styku s děvčaty. V tu dobu měla poddajnost k sexu pravděpodobně jinou stupnici. Nadržené byly i ty dívky. Byl to prostě takový pravěk masopustu ve vesnicích.

V lesích se tou dobou prý probouzely divoženky a bohyně Brigit jezdila na jelenu, třásla stromy, aby v nich začala proudit míza a budila semena. Tam, kde bylo mírnější klima, tam se mohlo začít s orbou. Je sexuálnější symbol než pluh a hlína?

Na světlo se derou i první kytičky, bohužel pro kytkožrouty jsou pramálo jedlé. Královnou Hromnic je sněženka. Rozkvétají i krokusy, křivatce a talovíny. Pak přijdou bledule a pak už to jede. Pak přijdou na řadu i ty jedlé. Už brzy nám všem kyktožroutům nastanou zlaté časy. Těšme se!

Napište do komentářů, co jsou pro Vás Hromnice, aby se i ostatní inspirovali. Děkuji.

Mohlo by se Vám hodit při těšení na jaro

Stačí kliknout sem, pokud byste chtěli svůj vlastní Zpravodaj, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce.

 

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru