Výsadby z květináčů, cover

Jak vysazovat předpěstované rostliny

Jak správně vysazovat rostliny, které byly dlouho v květináči nebo jak si poradit se sazeničkami, které prolezly ven z květináčku nebo sadbovače? Nebojte se stříhat kořeny.

Kořeny rostlin vnímáme jako choulostivý orgán. Tak to také je. Když má rostlina k dispozici volný terén, tak si kořeny hledají cestu podle vlastního uvážení. Když jsou ale malé sazeničky uvězněny v květináčích, nezbývá jim než si tam ty kořeny kolem dokola nacpat do nepřehledných chumlů.

Často se stává, že když vytáhneme sazenici z květináče, tedy spíš kontejneru, vidíme, jak kořeny kopírují tvar nádoby a na povrchu vytvářejí doslova klubko – pevné, ale zcuchané. Takové klubko zůstává v zemi prakticky nezměněné a rostlina moc neroste.

Čtete také

Kropit nebo zalévat

Zalévat nebo kropit?

19 července, 20234 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí,  ptáte se někdy svých rostlin v zahradě, jak by si přály být zalévány.  Takhle to vypadá jako zcela zbytečná otázka, která dělá z komára velblouda. Rostliny zaléváme přece, když je teplo a sucho…Jenže špatným…

Něco málo z rostlinné morfologie

Kořen je složitý orgán s mnoha vrstvami, pletivy a také různými druhy buněk. Nás při sázení zajímá, kde má ten kořen zařízení, které ho směruje vždy dolů. Kořen totiž vždycky pozná, kde je střed země. K tomu mu slouží gravitace

Centrum rovnováhy je samozřejmě na samé špičce. Koncentrují se tam drobná škrobová zrna, která zároveň „dráždí“ tkáně, aby produkovaly více hormonu podporujícího růst kořene.

Princip je podobný jako u rovnovážného zařízení v našem uchu – tam nás také drobné krystalky šimrají do nervů, abychom vždy drželi hlavy vzhůru. Když se nám to, třeba při válení sudů, zpřehází, tak se při stání kácíme.

Kořen v kontejneru je přinucen růst směrem, který si nevybral. Naráží na stěnu nádoby a různě se kroutí. Přitom „tvrdne“ a už nikdy se nedokáže narovnat správným směrem.

Uvolnit a pomoci

Trvalky, které kupujeme v zahradnictvích, potřebují co nejrychleji navázat spojení s hlínou na záhoně. Před vysazováním musíme tedy jejich kořenový systém upravit. Musíme ustřihnout kořeny, které rostou nahoru nebo jsou u dna tak zcuchané, že nemají šanci to rozmotat. Když rostlinu zasadíme jak je, tak ji můžeme za rok vytáhnout ven a stále bude mít kořenový systém ve tvaru květináče.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Zkrátit nahoře a někdy i dole

Když máme rostlinky ze sadbovače, tak nám často kořínky lezou ven spodním otvorem. Abychom rostlině dopřáli dostatek růstového komfortu, musely bychom hloubit otvory hluboké jako je délka kořene a zajistit, aby se neohnul. Snadnější je kořínek přistřihnout na délku díry, kterou jsme schopni pro kořínek vytvořit.

U česneků, pažitek nebo pórků se doporučuje přistřihnout i nadzemní část.

Nebojte se stříhat kořeny. Rostlinám to dělá dobře.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru