Za polníčkem a česnekem

Podle kterého salátu dostala princezna Locika své jméno?

Kde hledal překladatel inspiraci pro jméno dlouhovlasé krásky? U prababičky salátu, lociky, podle nejlepšího planého salátu, kozlíčku polního nebo dokonce podle zvonku řepky, německy nazývaného Rapunzel. Samé vzrušující otázky pro kytkožrouta, který chce rozebírat známou pohádku.

Jarní lupení, které se hodí do salátu, je v našem mírném pásmu velmi hojné. Po studené zimě rostliny bujně raší a jejich nabídka velkoryse bohatá. Do salátů se v březnu a dubnu dá přidat množství planě rostoucích rostlin. Pozdějijsou jejich listy hořké a tuhé a jejich salátová použitelnost rapidně klesá. 

„Princeznu Lociku lidé většinou znají podle dlouhých vlasů. Málokdo si položí otázku, odkud se vzalo její jméno.“ říká Jana Vlková, propagátorka planých jedlých bylin, a dodává. „Nad původem jména visí otazník, ale pohádka má ještě jeden motiv. Je to neovladatelná chuť na jarní salát. Botanické zkoumání fabule je vzrušující, i když jednoznačný výsledek nemá. Však i cesta může být cílem.“

V úvodu známé pohádky bratří Grimmů viděla těhotná žena v sousední zahradě za zdí lahodný salát, po němž bezmála nepříčetně zatoužila.

„Ach, muži, jestli neochutnám salát z lociky, co roste za naším domem, snad zemřu.“, píše se v českém překladu.

Po neutuchajícím naléhání přelezl muž zeď do sousední zahrady a šel salátové lístky natrhat. Ale byl přistižen. Nic nepomohlo, že prosil o slitování z nouze a z lásky k ženě… Dál se v pohádce rozvíjí mnoho dalších motivů, hojně zkoumaných především humanitně zaměřenými odborníky.

„Ale z čeho byl ve skutečnosti ten salát? Co to bylo za lístky? Co myslel překladatel tou locikou?“ zkoumá kytkožroutka Jana Vlková.

Locika je blízce příbuzná s pampeliškou. Podobnost je i v tom, že mléčí. U nás se planě vyskytuje několik druhů a salát se ze samotných rostlin rozhodně dělat nedá. Nejrozšířenější je locika kompasová (Lactuca serriola), z ní byl pravděpodobně vyšlechtěna locika salátová (Lactuca sativa), která se ve volné přírodě nevyskytuje. Můžeme uvést například i druh locika jízlivá (Lactuca virosa), jejíž latex se používal jako náhrada opia – dokonce se kouřil.

Být těhotná, na lociku bych asi neovladatelnou chuť neměla.“ Komentuje pohádkový salát Jana Vlková a pokračuje.

Daleko pravděpodobnější je, že tím salátem byl kozlíček polní. Je to opravdu nejlahodnější ze všech jarních lupení. Navíc se dodnes prodává nevyšlechtěný pouze pěstovaný v hydroponii a je velmi oblíbený.“

Kozlíček polní (Valerianella locusta) je mnohem běžnější, než by se na první pohled zdálo. Roste na odhalených površích – v úvozech cest, na navigacích, na rumištích nebo náspech. Kdo by ho chtěl sbírat, pozná jej podle listů, které jsou oválné s třemi výraznými žilkami a ovál se zužuje do stopky. Kvetoucí bylina dorůstá výšky až 40 cm. Květy jsou bleděmodré, velmi drobné a pětičetné. Rostlina se v době před příchodem herbicidů hojně vyskytovala na strništích i na vinicích. První doložené zmínky o pěstování kozlíčku polního jako zeleniny pro období půstu pocházejí ze 17. století. Na jídelníčku byl však již mnohem dříve. Je pravděpodobné, že kozlíček konzumoval i Ötzi, muž z doby ledové. Domovem rostliny je pravděpodobně Středomoří a Kavkaz a jeho semena přinesli první zemědělci jako „znečištění“ osiva obilovin.  Kozlíček má další méně běžné botanické druhy – k. kýlnatý, k. zubatý, k. štěrbinatý a další.

Zvonek řepka (Campanula rapunculus) se nejčastěji vyskytuje ve výkladech jména princezny v německy mluvících zemích, kde se mu říká Rapunzel-Glockenblume. „Tento původ princeznina jména je květožroutsky poněkud podezřelý,“ říká první česká profesionální květožroutka, „protože zvonek řepka se využívá a pravděpodobně i využíval především jako kořenová zelenina. Jeho listy jsou lehce chlupaté, což je pro salát diskvalifikující.“

Jsou i další možnosti, co mohlo být neodolatelným jarním salátem merlík všedobr, čekanka obecná. Kdo ví? Nejspíš to nevěděli ani bratři Grimmové.

Čtete také

TZ – Vitamíny z přírody najdete i pod sněhem

TZ – Vitamíny z přírody najdete i pod sněhem

18 ledna, 20212 min. čtení

Leden a únor jsou měsíce, kdy se zdá, že je příroda na své dary lakomá. Listnaté lesy a meze ale nabízejí i pod sněhem skutečný poklad. Česnek viničný (Allium vineale L.) je rostlina, která se nezalekne ani mrazu. Na některých…

Kontakt:

Jana Vlková

www.facebook.com/kytkykjidlu

www.kytkykjidlu.cz

IG: @kytkykjidlu

tel.: +420 777 655 910

email: kytkykjidlu@gmail.com

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru