TZ – Vitamíny z přírody najdete i pod sněhem

Leden a únor jsou měsíce, kdy se zdá, že je příroda na své dary lakomá. Listnaté lesy a meze ale nabízejí i pod sněhem skutečný poklad.

Česnek viničný (Allium vineale L.) je rostlina, která se nezalekne ani mrazu. Na některých příhodných, chráněných místech raší už v prosinci a sbírat se dá až do konce dubna. Rostlina je známa pod přívětivým lidovým jménem divoká pažitka.

Byliny, které přežívají pomocí cibulí, se vyskytují především v lesích, kde jsou přes zimu chráněny proti velkému kolísání teplot. V pozdní zimě a brzkém jaru využívají slunce, které proniká přes neolistěné větve.

Česneky a cibule patří k rostlinám, které se vyskytují ve všech kuchyních i domácích lékárnách světa. Mají nezaměnitelný pach, který způsobují organické sloučeniny obsahující síru. V příjemných dávkách dodávají jídlům lahodnou vůni, ve vyšších dávkách působí dezinfekčně. Není divu, že dříve se dokonce věřilo, že sirný odér zahání upíry.

Česnek viničný roste dokonce i v městských parcích. V lesích se často skrývá ve společnosti trávy. „Je velmi snadné tak zvanou divokou pažitku najít a sbírat. Stačí stonky rozemnout mezi prsty a přičichnout.“ Říká Jana Vlková, propagátorka planých jedlých bylin. „Na sběr se můžete vydat jen se sáčkem. Stonky jsou jemné a dají se trhat rukou; pokud ovšem nechcete jíst i podzemní cibulky. Ty jsou i dobrá meditační pomůcka. Jejich čištění je zdlouhavé, ale náramně uklidňuje.“  Cibulky se dají nakládat nebo používat jako kuchyňský česnek.

V době, kdy je třeba více než kdy jindy posilovat imunitu, je tato bylina vítanou přísadou do kuchyně. A to nemluvíme o jiných blahodárných účincích spojených s jeho sběrem – vycházkami do přírody.

Česnek viničný (Allium vineale)

 

Více o česneku viničném (Allium vineale): zde

Inspirativní recept  zde

Pro foto hires v Dropboxu pošlu link na vyžádání:

Jsem nadále a radostí k dispozici v pro jakékoliv další dotazy.

Kontakt:

Jana Vlková

www.facebook.com/kytkykjidlu

www.kytkykjidlu.cz

insta: @kytkykjidlu

tel.: +420 777 655 910

email: kytkykjidlu@gmail.com

 

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru