Jak na inventuru semen, cover

Jak na inventuru semínek na jaře?

Konec zimy je jako stvořený pro inventuru semínek, která budeme vysévat z jara. Pořádek nám pomůže k tomu, abychom nepropásli správný čas a způsob jejich výsevu.

Harmonogram setby, osevní plán a příprava vhodných osevních ploch, to jsou pilíře naší pučící a rostoucí radosti. Takže vytáhněte svoje semínka, rozmyslete, kam můžete vysévat, ať už se jedná o misky za okno, fóliovník nebo venkovní záhony a s radostí do inventury. To vše zabrání pozdějšímu zmatkování a také předimenzovaným představám ohledně počtu rostlin. Jak na osevní plán, to jste se naučili loni.

Konec února

Koncem února vyséváme do misek na parapetu lilky, jarní saláty, kopr, bazalku nebo koriandr.

První polovina března

První polovina března je požehnanou dobou, kdy květináčková okenní zákoutí doplní rajčata, okurky, tykve a melouny a také třeba brokolice. Nezapomínejme ani na okrasné rostliny. Teď je pravý čas vysít aksamitníky čili afrikány.

Dny se prodlužují a už je dostatek světla, abychom se mohli s úspěchem pustit do předpěstování trvalek. To se nám později vyplatí vzhledem k delší době klíčení mnohých z nich oproti výsevu přímo na stanoviště. Výhodou bude cílená výsadba větších a odolných sazenic.

Čtete také

Jak na plánování výsevů na záhony

Jak na plánování výsevů na záhony

18 ledna, 20233 min. čtení

Milí přátelé jedlého býlí a kvítí, také si myslíte, že detailní tvoření plánů výsevů zeleniny a letniček je nepostradatelnou součástí očekávání jara. Jejich vytváření je nádherné dobrodružství, i když to není úplně snadná disciplína. Užijte si dlouhé zimní večery při…

Druhá polovina března

Druhá polovina března je radostný čas, kdy už můžeme začít s venkovními výsevy. To v případě, že máte záhonky v nadmořských výškách, kde už je půda rozmrzlá. Toto období milují ti, kdo nemají dost místa nebo trpělivosti, anebo jsou šťastnými majiteli pařeniště. V tu dobu je vhodné vysévat mrkev, petržel, pastinák, naťovou petržel, ředkvičky, špenát, řeřichu, rukolu, čekanku na list, šruchu, nebo třeba vodnici či libeček.

Akce pro firmy

Kurzy & workshopy
pro kytkožrouty

Duben

Duben je časem pro venkovní výsev salátu, hrášku, mangoldu, pórku, majoránky, pažitky…výčet by byl dlouhý. Nezmeškejte začátek měsíce, toto je zlatá doba. Stejně to platí i pro mnohé dvouletky (pupalka, hvozdíky, topolovky, divizna aj.) a také letničky (máky, brutnák, benedikt, koukol, sluncovky). U těch ale s venkovním výsevem počkejme až na začátek května.

Květen

Květen je čas „amerických krásek“ a také další zeleniny a bylinek. Připravíme si cukety, okurky, dýně, lichořeřišnice, slunečnice, koriandr a kopr nebo např. cukrovou kukuřici. Vysévat můžeme červenou řepu, fazole a fazolky, celer, nebo kedlubny.

Je to taky doba vhodná k sezonnímu „vytunění“ záhonů. Nemáme-li je dostatečně oseté, osázené a zkrátka zaplněné, vysejeme na volná místa nenáročné letničky, které brzy vykvetou a mnohé na stanovišti už zůstanou, protože se přesévají (černucha, měsíček, krásenka, brutnák).

Ostatní si dejte zatím stranou. Jak roztřídit semínka na druhou vlnu výsevů se včas dočtete v dalším dílu.

Mohlo by se vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Nákupní košík
Přejít nahoru