Měsíčnice roční (Lunaria annua)

Měsíčnice roční (Lunaria annua) 

Měsíčnice roční je ve skutečnosti dvouletá bylina. Je vysoká až 120 cm. Její lodyha je chlupatá porostlá listy, které jsou dlouze řapíkaté, vstřícné, široce srdčité, zašpičatělé, na okraji nepravidelně ostře pilovité. Květ má čtyři korunní lístky, které mohou být dlouhé až 25 mm.  Květenství je hroznovité. Květy mohou být zbarvené od fialové až po tmavě purpurovou, vzácně jsou bílé.

Jak ji pěstovat

V divoké přírodě se vyskytuje spíš v jihovýchodní Evropě. U nás se drží v blízkosti lidí, často zplaňuje v sousedství chat. Vyskytuje se ale i poblíž smetišť, hřbitovů nebo na humnech vesnic, odkud se rozšiřuje i na okraje lesů, do pobřežních houštin, a nepohrdne ani prostorem podél železničních tratí. Má ráda mírné zastínění, vyhledává poměrně bohaté, středně vlhké půdy. Kvete v květnu. Obvykle snadno a hojně přesemeňuje.

Čtete také

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris)

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris)

23 dubna, 20191 min. čtení

Kokoška je velmi proměnlivá v závislosti na prostředí, ve kterém roste. Obvykle dorůstá 10 až 30 cm. Může však dosahovat výšky až půl metru. Před květem tvoří přízemní listovou růžici, listy má laločnaté až peřenosečné. Často má větvenou lodyhu. Květy…

Co s ní v kuchyni

Z velké rodiny brukvovitých, která zahrnuje mnoho jedlých květů, je měsíčnice jednou z nejdekorativnějších, a její chuť je v rámci druhu nevtíravá. Jako její příbuzné i ona má lehce štiplavou chuť, která připomíná ředkvičky. Je to jedna z prvních rostlin, která dává výrazně zbarvené a větší květy, které se mohou použít na dekorace jarních salátů.

Do dalších slaných jídel můžeme nasekat celá květenství, jejichž středová lodyha je mírně pikantní. Před květem se dají jíst i její listy, ale jsou dosti ostré a navíc je ve stejnou dobu širší nabídka zajímavějšího býlí. Listy chutnají dobře spařené v polévkách.

Vynikající kombinací je dobrý, čerstvý chléb s máslem, tvarohem nebo čerstvým sýrem a nasekaná měsíčnice.

Mohlo by se Vám hodit

Zpravodaj i Poradna

Chcete svůj vlastní Zpravodaj i Poradnu, do své vlastní emailové schránky, vždy s jekotem sirén na začátku každého měsíce?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nákupní košík
Přejít nahoru